Matbudget varje månad – hur gör ni?

Ibbe och jag har sedan länge ett matkonto där vi varje månad sätter över 2000kr var. De pengarna räcker sällan eller aldrig hela månaden. Vi har blivit bättre på att handla mer än en middag i taget, men det är det där ständiga småhandlandet som drar iväg kostnaderna. Och speciellt om man går och handlar efter hämtning på förskolan och är lite småhungrig. Då känns alla saker man stoppar i korgen livsnödvändiga.

Jag gav hur som helst som förslag att vi borde lägga till 500kr var till varje månad istället för att behöva påpeka att pengarna är slut på matkontot när det är en hel del av månaden kvar. Jag pratade med en tjej på kontoret som har 4000kr i matpengar varje månad, och de är två vuxna. Hur mycket lägger ni på mat varje månad? Och vilket är erat nästa knep för att hålla matkostnaderna nere? Jag tänker att jag kan göra en lista och dela med mig av era svar sen.

Den här soppan är SÅ god! Recept på den hittar du här. För att få ner kostnaderna på den rätten kan man skippa laxen.

Nuförtiden äter vi nästan alltid middagarna ihop. Det går hur bra som helst för Elsa att inte äta vid 17 som hon gjorde förut. Istället äter vi tillsammans vid 18.

  1. Mia skriver:

    Jag vet inte exakt, vi är två vuxna, runt 6000 tror jag, blir mindre vissa månader och mer vissa, jag tycker om att göra nyttig mat och sambon har med matlådor och jag äter de flesta måltiderna hemifrån, så sällan utemat.
    Vi veckohandlade förut, men nu blir det ofta 1,5 vecka mellan…..Då fyller vi upp kylen med rotsaker, grönsaker mm och wok att sätta i frysen ja och annat, då slipper vi lägga tid i affären speciellt ofta. självklart blir det nån komplettering ibland, men väldigt sällan, ofta tar vi av det vi har, det blir bra ändå!
    Så storhandla, göra stor-kok och matlådor, slippa spendera tid i affären, Winn Winn! Sen kan man såklart äta billigare men god och hälsosam mat är värdefullt för oss.

  2. Linnéa skriver:

    Vi har legat kring 6-8000:- per månad, två vuxna och tre barn på 6, 4 och 1 år. Nu har vi kört matkasse i ett par veckor och det känns som en enorm skillnad! Vi har valt Enkla kassen som kostar 500:-/veckan, 2000:- i månaden alltså. Räcker till matlådor åt oss vuxna dagen efter också och vi ser till att handla övrigt vi behöver (frukostgrejer etc) under veckan på helgen, istället för att ”småhandla” var och varannan dag. Känns som att vi spar 2-4000 per månad! Så det eller att noggrant veckoplanera är nog bra tips!

  3. Sara skriver:

    Vi är fem i familjen varannan vecka och tre varannan. Barnen är 14,11 och 1år. Vi handlar för 4500-5000 i mån inkl ALLT man kan köpa på mataffären tex papper, schampo, Kattmat, blöjor, välling osv
    Köper så mkt vi kan till nedsatt pris speciellt pålägg det köper vi aldrig till ordinarie pris. Läser reklambladen nogrannt och handlar om det är extra bra pris på nått även om vi inte behöver det just då. Planerar ibland matsedel och ibland spontant. Lagar allt från grunden pga familjens ”alla” allergier (gluten, laktos och mjölkprotein)
    Är inte noga med att köpa ekologiskt eller svenskt utan går efter bästa pris.

  4. Sanna skriver:

    Vi kollar alla extrapriser på måndagen, och har tre stycken affärer som vi handlar på en gång i veckan. Och då är det som sagt extrapriserna som får styra. Funkar hur fint som helst och kyl och frys är alltid välfyllda 🙂 Lägger ca 3500 kr per månad, och då inkluderar det färdigmat och blöjor. Vi är två vuxna och två barn i hushållet.

  5. Emelie skriver:

    Lägger undan 4500 kr tillsammans. Vi är två barn och två vuxna. Bästa knepet är nog att veckohandla. Vi planerar på söndagar vad vi ska äta i veckan och så handlar vi till det. Då blir det inga småhandlingar på veckodagarna. Sen har vi ca 1000 kr var i månaden för helghandling. Alltså som går till typ fredags/lördags mys, lite extra god middag och så.

Lämna ett svar till Sara Avbryt svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Information om hur vi använder dina personuppgifter och om dina rättigheter finns på vår hemsida

LOADING..